10 dolog, amire a lakásbiztosítás fizet

A lakásbiztosítás sok esetben életmentő lehet, ha váratlan kár ér. Sokan azonban nem is tudják, hogy mennyi mindenre kiterjedhet a biztosításuk. Nemcsak tűz- vagy viharkárokra lehet számítani, hanem olyan helyzetekben is védelmet nyújthat, amire elsőre nem is gondolnál. Nézzük meg, hogy milyen esetekben számíthatsz a lakásbiztosításodra!

Természeti katasztrófák okozta károk

Ha vihar, jégeső, villámcsapás vagy akár földrengés rongálja meg az otthonodat, a lakásbiztosítás megtérítheti a helyreállítási költségeket. Magyarországon ugyan a földrengés ritka, de a heves viharok és jégesők egyre gyakoribbak, ezért érdemes ellenőrizni, hogy a biztosításod fedezi-e ezeket a károkat.

Tűz- és robbanáskár

A lakásbiztosítás az egyik legnagyobb anyagi veszteségtől, a tűzkártól is véd. Akár egy elektromos hiba, akár egy nyílt láng okozza a tüzet, a biztosító segíthet a helyreállításban. Ugyanez vonatkozik a robbanásokra is, például ha egy gázszivárgás miatt történik baleset.

Betörés és vandalizmus

Ha betörnek a lakásodba, és eltulajdonítanak értékes tárgyakat, a biztosítás fedezheti a lopásból eredő veszteséget. Emellett, ha a betörők megrongálják az ingatlant, például betörik az ablakokat vagy felfeszítik az ajtót, a biztosító ezt is megtérítheti.

Vízvezeték- és csőtörés okozta károk

Egy elrepedt vízvezeték vagy csőtörés komoly anyagi kárt okozhat az otthonodban. Ha a biztosításod tartalmazza a vízkárokat, akkor a javítási költségeket is fedezheti, sőt, bizonyos esetekben a beázás miatt tönkrement bútorokat és padlóburkolatokat is.

Üvegtörés

Ha egy vihar vagy baleset miatt betörik az ablakod, a biztosító kifizetheti a cseréjét. Egyes biztosítások még a beltéri üvegek – például zuhanykabin vagy tükör – törését is fedezik, így érdemes alaposan átnézni a szerződési feltételeket.

Kerti építmények és melléképületek

Nemcsak a lakóépületet, hanem a kertben található egyéb építményeket is érheti kár. A biztosításod fedezheti például a garázs, a kerti tároló vagy akár a kerítés helyreállítási költségeit is, ha azokat egy vihar vagy más baleset éri.

Elektromos berendezések meghibásodása

Ha egy villámcsapás vagy elektromos hiba miatt tönkremegy a televízió, hűtőszekrény vagy számítógép, a biztosító segíthet az új készülék beszerzésében. Természetesen a pontos feltételek biztosítónként eltérhetnek, így érdemes ezt is előre ellenőrizni.

Ideiglenes lakhatás

Ha egy nagyobb kár – például tűz vagy beázás – miatt az otthonod lakhatatlanná válik, a lakásbiztosítás fedezheti az ideiglenes szállás költségeit. Ez hatalmas segítség lehet, amíg helyreállítják az otthonodat.

Felelősségbiztosítás

Ha véletlenül kárt okozol más ingatlanában vagy személyi sérülést okozol valakinek, a biztosítás fedezheti a kártérítést. Például, ha a lakásodban keletkezett tűz átterjed a szomszéd ingatlanára, vagy ha a csőtörésed eláztatja az alsó szomszéd lakását, a biztosító segíthet a költségek fedezésében.

Háztartási balesetek

Néhány lakásbiztosítás háztartási balesetekre is kiterjed, például ha egy rosszul rögzített polc rádől valakire, vagy ha egy elcsúszás következtében súlyos sérülést szenvedsz otthon. Ezek a kiegészítő biztosítások különösen hasznosak lehetnek kisgyermekes családok számára.

A lakásbiztosítás nemcsak az ingatlan védelméről szól, hanem arról is, hogy egy váratlan káreset után ne kelljen anyagilag kilátástalan helyzetbe kerülnöd. Érdemes alaposan átnézni a biztosítási szerződésedet, hogy pontosan tudd, milyen káresemények esetén számíthatsz térítésre. Ha még nincs lakásbiztosításod, vagy a meglévő nem nyújt elég védelmet, érdemes időben lépni és egy megfelelő csomagot választani.